Misionářky

Michaela Kubíčková – Albánie (Skadar)

Olga Landrová – Kuba (Manzanillo)

Manzanillo je celkem velké přístavní město, v historii to byl královský přístav. Na hlavním náměstí je kostel a do farnosti patří dalších šest kaplí a mnoho misijních center, která jsou na periferiích.

Co vypráví o svém životě sestra Olinka: “Oficiálně jsme v komunitě čtyři, ale ve skutečnosti jen tři. Jedna sestra měla zdravotní problémy a musela odcestovat do vlasti: Dominikánské Republiky. Naše komunita úzce spolupracuje s komunitou bratří kapucínů. ve farnosti máme na starost přípravu na svátosti dětí a mládeže, dále formaci katechetů. V blízké kapli Don Bosko máme sobotní oratoř. Doma, v našem sále, máme přes týden hudební kroužky (flétna, kytara, perkuse), dále rukodělný kroužek… Schází se u nás také jednou za měsíc ADMA (Asociace zbožnosti Panny Marie Pomocnice). Máme také na starost osm misijních center, která jsou na periferii města, je třeba do nich dojíždět autem. Jezdí se do každého z nich jednou za týden, shromažďují se děti k výuce náboženství, skupiny adolescentů, mládeže a dospělých k formaci. Máme také dílnu na výrobu přírodních léků a čistění uší.”

Jarka Chorovská – Venezuela (Amazonie) – pastorace kmene Yanomamů

Misijní stanice v Mavace se nachází na jihu Venezuely ve státě Amazonas. Většina tohoto státu jsou amazonské pralesy, kde je možné pohybovat se pěšky, po řece a letecky. Od hlavního města tohoto státu Puerto Ayacucha  je Mavaka vzdálená čtyři dny plavby po řece Orinoko.

V této misijní stanici pracujeme  společně Salesiáni Dona Boska, Dcery Panny Marie Pomocnice a laici. Společně se scházíme jednou za měsíc, kde plánujeme, hodnotíme, společně se modlíme a také slavíme různé svátky.

Naším hlavním apoštolátem je evangelizace a výchova. Mezi yanomami  je již skupina  křesťanů, někteří se zúčastnili kurzu o bibli, a proto již mohou v osadě vést bohoslužbu slova.  Také je zde velká skupina katechumenů, kteří se připravují na křest. Naší činností je animace a formace všech těchto skupin.

Další oblastí, kterou se zabýváme, je výchova. Jsou zde 4  větší školy  a 20 škol v osadách. Přibližně 800 dětí. První misionáři společně s yanomami vypracovali materiál na vyučování: knihy, pracovní sešity a jiné pomůcky. Děti se dříve dopravovaly do škol lodí, dnes již musí chodit pěšky, protože stát nemá dostatek pohonných hmot.

Další činností jsou kurzy, při kterých se mohou naučit některým dovednostem, a ty využít k přivydělávání si. Například: kurzy šití, háčkování, tkaní, výrobu lodí a pádel….. Jedna činnost, která zde trvá již několik let, je  Watota: šicí dílna pro ženy a prodejna jejich výrobků. Watota dá ženám práci a zároveň jejich výrobky jsou přínosem pro celé okolí.

Také organizujeme kurzy ohledně lidských práv, práv na pozemek a indiánských práv. V dnešní době se také dělají přednášky ohledně drog a težby zlata, která se nyní intenzivně rozvíjí.

Návštěva osad je velmi důležitá pro animaci těchto aktivit a také se jim nabízí pomoc po stránce zdravotnické.  Yanomami jsou velmi rádi za každou tuto návštěvu a radostně nás vítají a hostí z mála co mají.