Brněnská “Salokeška”

Brněnská “Salokeška”

Chcete se zapojit do zajímavé a dobrodružné aktivity?

Připravily jsme pro vás výroční Salokešku. Slavíme totiž 40. výroční přítomnosti sester salesiánek v České republice. Přidejte se k nám.

Načtěte si QR kód a zjistěte souřadnice místa, kde se Salokeška nachází. Na toto místo se dostanete i po žluté turistické značce ze Šlapanic nebo z Mohyly míru.

Ze Salokešky si můžete vzít malý dáreček, ale čeká na vás ještě jeden dobrovolný úkol:

  • Načtěte QR kód ukrytý v Salokešce
  • Vyplňte údaje
  • Zašlete fotku s předmětem ukrytým v Salokešce

Ze zaslaných fotek vytvoříme webovou nástěnku a v úterý 8. 12. 2020 na slavnost Panny Marie Neposkvrněné, patronky naší Česko – Litevské inspektorie, proběhne slosování. První tři výherci obdrží atraktivní odměny.

Bližší informace najdete na plakátku.

Těšíme se na vás.
Sestry salesiánky Brno Žabovřesky

 

Tato Salokeška není součástí oblíbené hry geocashing.

Letní duchovní cvičení s doprovázením

Letní duchovní cvičení s doprovázením

Duchovní cvičení pro mladé s doprovázením – Orlí hnízdo: 15 (16.) – 21. 8. 202

 Duchovní cvičení, jsou určena mladým ve věku od 19 do 35 let, kteří se chtějí setkat s Bohem, se sebou samými i s dalšími mladými lidmi a zažít několik nevšedních dní. Co nás tedy čeká?

 Pracovní předprogram (pondělí 15. 8. – úterý 16. 8.) – společně něco uděláme (úklid, práce na zahradě apod.) pro místo, kde se už několikátý rok duchovní cvičení konají. V pondělí večer můžeme posedět u ohně.

Duchovní cvičení (úterý 16. 8. večer – neděle 21. 8.) – prožijeme několik dní v tichu, s přednáškami, Božím slovem, osobní i společnou modlitbou, mší sv., možností svátosti smíření, možností osobního doprovázení.

Pořadatelé – také letos se na Tebe těší salesiánský tým, tentokrát v sestavě Hanka Gennertová, Helena Křenková, Petr Zelinka, Zdeňka Kůsová.

Přihlašování: Kontaktní osobou pro přihlašování a případné dotazy je s. Helena Křenková FMA helena.krenkova@fma.cz

Je možné se přihlašovat buď na obě části (tedy předprogram i duchovní cvičení), nebo jenom na jednu z nich, a to do 30. 6. 2022.

Pokud s námi pojedeš poprvé, napiš prosím do mailu něco málo o sobě (věk, škola/zaměstnání, co od duchovních cvičení očekáváš), abychom věděli, pro koho duchovní cvičení připravujeme.

 Místo konání: chalupa Orlí hnízdo v Beskydech, obec Pstruží 63 (u Frýdlantu nad Ostravicí)

https://mapy.cz/turisticka?vlastni-body&x=18.3233976&y=49.5630866&z=17&ut=Nov%C3%BD%20bod&uc=9qF8dxUyas&ud=18%C2%B019%2718.515%22E%2049%C2%B033%2748.690%22N

Příjezd:

  • Předprogram: příjezd v pondělí 15. 8. během odpoledne/večera (cca od 15,00), případně v úterý během dopoledne.
  • Duchovní cvičení: příjezd v úterý 16. 8. do 18,00
  • Nejblíže je vlaková zastávka Čeladná (cca 2 km), odtud můžeme zajistit odvoz na místo. Autem je možné dojet až k objektu.

Odjezd: Duchovní cvičení končí v neděli 21. 8. 2022 cca ve 13,00.

Co s sebou: spacák, přezůvky, bible (celá, pokud možno v papírové podobě), breviář (může být i v mobilu), zápisník a tužka, 1800,- Kč (platba v hotovosti na místě), je dobré mít hodinky. Příspěvky do kuchyně jsou vítány. Na předprogram navíc pracovní oblečení.

Covid: pořadatelé i účastníci se budou řídit opatřeními aktuálně platnými v době konání akce. Případné požadavky na doložení potvrzení (očkování, prodělání onemocnění, testy apod.) budou upřesněny před akcí dle aktuální situace.

  • letáček DC zde k dispozici

 

Oslava Jana Nepomuckého

Oslava Jana Nepomuckého

Setkání dvou Pražských sesterských komunit se obvykle koná na svátek svatého Josefa. Tentokrát však ze stavebních důvodů v domě sester v Kobylisích se toto setkání uskutečnilo na druhého významného světce, Jana Nepomuckého. Myslím, že se v nebi radovali oba 🙂

Setkání komunit proběhlo v domě v Kobylisích v pondělí 16.5. v podvečerních hodinách. Začaly jsme večerními chválami, následovala výborná večeře a sladká tečka na závěr. Mezitím jsme my z Karlína omrkly všechny změny v domě (i když většina z nich je zazděna 🙂 a byl čas i na přátelské popovídání.

Děkujeme sestrám z Kobylis za pozvání a těšíme se na viděnou už teď o víkendu na setkání v Hradci. O něm vás tu budeme samozřejmě informovat také 🙂

Slavnost Marie Dominiky v Karlíně

Slavnost Marie Dominiky v Karlíně

Dnešní slavnost naší spoluzakladatelky Marie Dominiky Mazzarellové jsme již včera předslavili v Praze Karlíně na zahradní slavnosti.

V 17 hodin jsme se sešli u nás v kapli sv. Karla Boromejského na slavnostní mši svaté, kterou sloužil P. Jaroslav Fogl SDB, ale byli přítomni i další bratři salesiáni. Jarda v kázání vyzdvihl pokoru Marie Dominiky a dal ji každému z nás za vzor v práci skryté pro Boha. V učení se postoji skrytosti a pokory. Poté slavení pokračovalo na našem školním hřišti. První půlhodinku se na pomyslném pódiu vystřídalo několik začínajících i pokročilých hudebnic a umělkyň – zahrály nám na klavír, cello, příčnou flétnu, ale slyšeli jsme i zpěv a přednes básně. Dále jsme se věnovali oslavám 150 let založení sester salesiánek, jejichž historii nám osvětlila krátká prezentace o životě sester s následným kvízem. Na závěr zaznělo slovo provinciálky Zdeňky Švédové a pak jsme byli již dostatečně vyhládlí na občerstvení, jež nás čekalo na školkové zahradě. Párky v rohlíku, míchané nápoje a zmrzlina lákali ke konzumaci – a bylo všeho dostatek. To vše jsme si užívali spolu s přátelským povídáním. Sešli se tu studenti a studentky místní školy a Domova mládeže, ale též pedagogové, zaměstatnci, rodiče, přátelé sester a všichni, kteří salesiánskému dílu v Karlíně fandí. Více fotek zde

Děkujeme Vám za přízeň a Pánu za dar svaté Marie Dominiky Mazzarellové a za dar povolání – že v jejích stopách můžeme kráčet i my.

 

První oslava stopadesátin na DSS

První oslava stopadesátin na DSS

O přelomovém víkendu (30.4.-1.5.) se po neuvěřitelných 9 letech uskutečnilo setkání salesiánské rodiny a jejích příznivců, takzvané DSS (Dny salesiánské spirituality) v Kroměříži. Pořádání se tentokrát ujala provinciální rada Salesiánů spolupracovníků a celé setkání perfektně klapalo. Patří jim velký obdiv a dík. Na programu byla přednáška P. Petra Zelinky SDB k tématu letošní Streny – Dělejte vše s láskou, nic násilím.  Dále workshopy, setkání, společná modlitba a slavení mše svaté…

Sobotní dopoledne patřilo nám, sestrám salesiánkám. Slavíme totiž celý rok 150. založení Institutu. Přesně to bude 5. srpna, ale oslavy budou na etapy. Dostaly jsme tedy možnost v dopoledním programu seznámit účastníky jak s naší celosvětovostí, tak s naší českou historií a také současností. Byla přítomna i pěkná řádka salesiánek, takže bylo možné nás vidět a potkat i naživo. Historie FMA v CR pro DSS Kroměříž.

V sobotu zavítali do Kroměříže z nedalekého Fryštáku i vybraní bratři salesiáni, kteří tam měli závěr kapituly a setkání Provincie. Mši sloužil delegát pro salesiánskou rodinu P. Petr Košák SDB.

V neděli závěrečnou děkovnou mši v kostele sv. Jana Křtitele sloužil provinciál salesiánů Martin Hobza. Tato mše se přenášela prostřednictvím televize Noe do světa.

Celé setkání se neslo v duchu radosti, sdílení a otevřenosti všem, kdo by se chtěli stát součástí široké salesiánské rodiny a oslovuje je odkaz sv. Jana Boska.

Další fotografie ze setkání.

Svátek vděčnosti

Svátek vděčnosti

Každý rok se 26.4. slaví v našem Institutu svátek vděčnosti, kdy děkujeme generální matce (nyní Madre Chiara) za její službu a kdy děkujeme také Bohu za dobro, které nám dává možnost vykonat a prostě učíme se postoji vděčnosti, který je v životě každého člověka tolik důležitý.

Letošní svátek vděčnosti je spojen s oslavami 150 let založení Institutu. Koná se tedy “u kořenů”. V Mornese, Turíně a Nizze Monferrato. Každý rok je vybrána jiná destinace, kam se sjíždí generální představená a spolu s místními slaví tento svátek. Letošní oslavy byly třídenní. Začaly už v neděli v Turíně a Mornese, pokračovaly v pondělí v Mornese a Turíně a v úterý končí v Nizze Monferrato.

Tato tři místa jsou pro náš Institut velmi důležitá, neboť v Mornese naše první sestry složily své sliby. Pak se rozvíjející se Institut přesunul do Nizzy Monferrato, kde byl dlouhou dobu generální dům. No a v Turíně je bazilika Panny Marie Pomocnice, jejíž dcery jsme 🙂

Děkujeme Bohu za vše dobré, co od něj každý den dostáváme a radujeme se, že s vámi toto dobro můžeme také sdílet.

Sobotní výlet MŠ Laura

Sobotní výlet MŠ Laura

V sobotu 23. dubna si učitelky z Mateřské školy „Laura“ spolu s dětmi a jejich rodinami vyšly na jarní výlet. Ze sester salesiánek se přidaly sestra Helena a Eva.
Sraz byl na zastávce tramvaje Bílá Hora. Zamířili jsme do nedalekého poutního areálu s kostelem Panny Marie Vítězné v Řepích. Prohlédli jsme si kostel a ambity. Pak jsme pokračovali k Mohyle na Bílé hoře, která je připomínkou bitvy z 8. listopadu 1620. Náš výlet se naštěstí obešel bez jakýchkoli bojů. Děti si spokojeně hrály a dospělí si povídali.
Naše cesta pak vedla krásným zeleným prostředím plným jarních květů. Děti se proplétaly mezi stromy a nazvaly to „zábavnou cestou“. S radostí využily několik hřišť s prolézačkami. Vyvrcholením naší cesty bylo opékání Marshmallownů na plynovém hořáku, který jeden tatínek přinesl. Po tříhodinovém výletu za nádherného počasí jsme se spokojeně rozjeli do svých domovů.

Každoroční ŘEZ v Karlíně

Každoroční ŘEZ v Karlíně

    Ptáte se, co jsme řezaly? Či něco prořezávaly? ŘEZ je naše zkratka, jejíž význam se za chvíli dozvíte. Na prahu Svatého týdne, o víkendu 8.-10.4. se v Praze Karlíně konalo setkání sester ředitelek, ekonomek a zodpovědných za dílo a přítomných v pastoraci. Sešla se nás necelá dvacítka a s programem jsme byly nadmíru spokojené, jak znělo v závěrečném hodnocení. Vaření se ujala sestra Pavla a Zuzka, jimž patří velký dík. Navštívil nás i salesián Petr Boštík, aby s námi prožil mši svatou a povzbudil nás v tázání se: “Co máme dělat?” jak se ptali již lidé za dob Pána Ježíše. Celý program se točil kolem slova Docibilitas, což je italské slovo, které znamená schopnost učit se z toho, co se děje kolem nás. Je to téma, které vyplynulo i z podzimní generální kapituly v Římě. Toto téma se zdá velmi aktuální, takže sdílení byla opravdu hutná a konkrétní. Realita, v níž se nachází svět, církev, Česká Republika i naše Inspektorie – nic se nevymklo Bohu z rukou a my máme s Duchem svatým spolupracovat a hledat, jaké výzvy nám tato realita přináší a jak odpovídat v dnešní době na volání mladých. Navštívil nás (virtuálně) otec Amadeo Cencini, od kterého jsme si vyslechly podněty na toto téma. Technika v dnešní době umožňuje opravdu hodně. Byly s námi online spojeny i dvě naše sestry, které se setkání nemohly účastnit fyzicky. Byl čas i na ekonomické školení, prezentaci, kam se ubíráme v oblasti médií a také na modlitbu, jelikož nepracujeme sami, ale chceme se připojit k dobru, jež pro nás Otec připravil. Na závěr děkujeme přípravnému týmu ve složení provinciální představená a provinciální ekonomka.